Trasy, rady, informace o cestě do Chorvatska

Na žádost několika zájemců, popíši lety ověřenou trasu.

Je časté, že hosté jezdí podle navigace, kde sice ušetří 20km na délce cesty , ale mnohdy se stane, že jedou 12-17 hodin právě kvůli zácpám na hranicích Slovinsko-Chorvatsko Gornji Macelj a na mýtné bráně Lučko před Zagrebem.

Praha, Brno, Mikulov

Ideální je koupit dálniční známky pro Rakousko a Slovinsko přes internet. 
Rakouskou dálniční známku koupíte na : https://shop.asfinag.at/cs

Slovinskou dálniční známku koupíte na:https://digitale-vignette-online.si/cs

Po přejezdu hranic do Rakouska je to 9 km na dálnici, kde po okruhu míjíte Vídeň a pokračujete na Graz. Zde odbočujete na Maribor. Vše je velmi dobře značené. Po přibližně 50km přijedete na hranice Rakousko Slovinské.

Na bývalém hraničním přechodu se prodávají dálniční známky pro Slovinsko ( otevřeno je non stop).  Doporučuji vždy známku zakoupit, jelikož těsně za hranicemi jsou velmi přísné a časté kontroly. Když už máte Slovinskou dálniční známku, využijeme ji na maximum, a pojedete z Mariboru, který opět objíždíte po novém okruhu na Ljubljanu, a dále pak směr na Triest( Terst). Cesta je dobře značená. (Navigace Vás bude chtít vést přes Chorvatsko – Zagreb a Karlovac. Cesta je stejně dlouhá, ale platíte mýto, a to asi  ( 840,- Kč). Cesta z Mariboru na Chorvatské hranice je velmi často zablokovaná, a není zde dálnice asi 8km před hraničním přechodem do Chorvatska. Proto jedeme po Slovinské straně, kde je i menší provoz.

Nyní je to z Mariboru 210 km, na sjezd Hrpelje-Kozina.

Navigace Vás bude chtít stáhnout z dálnice na sjezdu Postojná. Je ale lépe pokračovat dále na sjezd Hrpelje – Kozina( o 28 km dále po dálnici). Cesta na Rijeku je opět dobře značená, sjezd také. Silnice je o dost lepší a vyhnete se zácpám v Postojné a Pivce. Ty jsou také dost časté. Po 24 km překročíte hranice do Chorvatska. Najedete na dálnici kde zaplatíte 8,-Kn( 1,-Eur) a ta Vás dostane nad Rijeku a pojedete pořád po okruhu až za město, vše je opět dobře značeno, a po novém okruhu přijedete přímo na Krčský most. Zde se již od 15.6.2020 neplatí mýtné.

Informace a ceny Chorvatsko

Ceny v Chorvatsku

Časté dotazy jsou i na ceny potravin. Vzhledem k cenám potravin u nás v ČR, se dá říci, že v Plodině(supermarket, hned na okraji Malinské) zakoupíte potraviny za stejnou cenu jako v Čechách. Supermarket v centru Malinské je o málo dražší a to u většiny potravin. Jediné co je o 20-30% dražší jsou tvrdé sýry ( prodávají se pouze velmi kvalitní). Dokonce i čerstvé maso je stejně drahé jako u nás, mnohdy levnější.

Nemá tedy velkou cenu vozit potraviny sebou. Některé jsou levnější, některé dražší. Např. mléko, chleba, pečivo obecně, máslo, tavené sýry, uzeniny, to vše je jako v ČR.

Můžete se také podívat a porovnat si ceny za domy či byty nebo pronájem nemovitostí v Chorvatsku.

Orientační ceny v tabulce:

Ceny v Chorvatsku

Potravina/Služba

Množství

Cena v korunách

Apartmán

Osoba/noc

250 – 625

Chleba

Bochník

27

Mléko

Litr

16

Kuřecí maso

vepřové – krkovice

vepřové – bůček

hovězí –

1 kg

1 kg

1 kg

1 kg

77

86

71

120-180

Rajčata

1 kilogram

40

Oběd

4 klobásky, hranolky

kalamáry a hranolky

pljeskavica, čevabi

150

150

120

Benzín

Litr

30

Nafta

Litr

30